گاهی اوقات، به علت صدماتی که به دندان‌ها وارد می‌شوند، مینای دندان زیبایی و جلوه‌ خود را از دست می‌دهد که ممکن است باعث نازیبا شدن ظاهر دندان‌ها و کاهش اعتماد به نفس فرد شود. استفاده از روکش‌های لمینت دندان، یکی از پرطرفدار‌ترین روش‌ها برای زیباسازی دهان و دندان و به تبع آن‌ها، صورت است. لمینت سرامیکی یکی از محبوب‌ترین انواع لمینت‌ها می‌باشد که به گونه‌ای تنظیم شده است که به راحتی بر روی هر دندان معیوب قرار بگیرد و در نتیجه لبخندی کاملا زیبا و مرتب برای فرد به‌وجود بیاورد. در این مطلب از نهال دنتال، شما را با لمینت سرامیکی و کاربرد و مزایای آن آشنا می‌کنیم.

لمینت سرامیکی چیست ؟

لمینت سرامیکی دندان که به آن “پرسلن ونیر” نیز گفته می‌شود، لمینتی از جنس سرامیک و دارای قطر 5/0 میلیمتری است. با نصب لمینت‌های سرامیکی، دندان‌ها سفیدتر، یکدست‌تر و زیباتر به نظر می‌رسند. این لمینت‌ها، نواقص مختلف موجود در دندان‌ها مانند لب‌پر شدن، زردی و فاصله زیاد بین دندان‌ها را برطرف می‌کنند. لمینت‌های سرامیکی باید توسط دندانپزشک طی 2 الی 3 جلسه روی دندان‌ها نصب شوند. این لمینت‌ها، طول عمری بین ۱۰ تا ۲۰ سال دارند.

بهترین لمینت سرامیکی

رنگ، شکل، اندازه و طول بهترین نوع لمینت‌های سرامیکی را می‌توان مطابق نظر فرد متقاضی و دندانپزشک به شکل دلخواه طراحی کرد. این نوع لمینت‌ها به پشت دندان سیمان می‌شوند و جنس آن‌ها به گونه‌ای است که دارای ظاهری درخشان هستند و همرنگ دندان‌های طبیعی فرد به‌نظر می‌آیند. این لمینت‌ها مقاوم‌تر از رزین‌های پلاستیکی دندانپزشکی هستند و دوام و طول عمر آن‌ها نیز از کامپوزیت‌ها بیشتر است. بهترین لمینت‌های سرامیکی تا 20 سال طول عمر مفید دارند.

کاربرد‌های این نوع لمینت‌ها

از لمینت سرامیکی برای اصلاح ظاهری دندان‌های کوتاه، ساییده و لب‌پر شده یا دندان‌هایی که از جای خود خارج یا کج شده‌اند؛ استفاده می‌شود. اصلی‌ترین کاربرد لمینت‌های سرامیکی، سفید کردن، مرتب کردن شکل و زاویه و یکدست شدن و بهبود ظاهر دندان‌ها به‌خصوص دندان‌های جلویی یا پیشین فک است. از این رو، استفاده از لمینت‌های سرامیکی به‌عنوان یک روش درمانی و زیبایی در نظر گرفته می‌شود. از لمینت سرامیکی می‌توان برای هم‌تراز کردن دندان‌های فک بالایی و پایینی و همچنین تنظیم خط لثه نیز استفاده کرد.

روش اتصال لمینت‌های سرامیکی روی دندان

روش اتصال دادن این لمینت‌ها به مینای دندان همانند پر کردن دندان‌ها است. پس از برقراری پیوند بین لمینت سرامیکی و مینای دندان به‌وسیله سیمان مخصوص، این لمینت‌ها محکم در جای خود باقی می‌مانند. برای نصب لمینت سرامیکی، حدود نیم میلی متر از مینای دندان تراشیده شده و سپس قالب‌گیری از دندان‌ها با جزئیات کامل انجام می‌شود. تراش دادن مینای دندان باعث می‌شود فضای کافی برای نصب لمینت‌های سرامیکی روی دندان‌ها ایجاد شود و ظاهر آن‌ها روی دندان طبیعی‌تر به نظر برسد و این لمینت‌ها با دندان‌های دیگر در یک راستا قرار بگیرند. به منظور ایجاد پیوند بهتر بین لمینت سرامیکی با مینای دندان، یک رزین حساس به نور بین دندان و لمینت پرسلین پیش از سیمان شدن آن، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
در صورتی که دندانپزشک از دستگاه کدکم (CAD/CAM) و نرم‌افزار مرتبط با آن استفاده کند، می‌تواند با پرینتر سه بعدی لمینت سرامیکی را در همان جلسه اول در مطب طراحی کند و بسازد و روی دندان‌های فرد قرار دهد. هر چند در حال حاضر به علت جدید بودن تکنولوژی کدکم، هزینه آن کمی نسبت به روش معمولی گران‌تر است؛ اما صرفه جویی بسیار زیادی در زمان خواهد کرد. به همین علت بسیاری از کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی در حال حاضر به این تکنولوژی مجهز شده‌اند.

روش ساخت لمینت سرامیکی

لمینت‌های سرامیکی دندان از یک لایه نازک سرامیک که جایگزین مینای دندان می‌شوند، مطابق قالب گرفته شده توسط دندانپزشک از دندان‌های بیمار پس از تراش دادن مینای آن‌ها، در آزمایشگاه‌های مخصوص ساخته می‌شوند. معمولا طراحی و ساخت لمینت‌ها بر اساس قالبی که دندانپزشک به آزمایشگاه می‌فرستد؛ حدود سه تا چهار روز طول می‌کشد. البته این زمان بستگی به تعداد لمینت‌ها، نحوه طراحی و قالب‌گیری دندانپزشک نیز دارد. در صورتی که مطب پزشک به نرم‌افزار کدکم مجهز باشد؛ می‌توان لمینت طراحی شده را پیش از آماده شدن در آزمایشگاه در نرم افزار مشاهده کرد و طراحی آن را به شکل دلخواه خود تغییر داد.

خدمات تخصصی لمینت سرامیکی در کلینیک دندانپزشکی نهال دنتال

لمینت‌های سرامیکی دندان ظاهر بسیار زیبا و یکدستی به دندان‌های شما داده و تمام عیوب و نواقص مینای دندان‌ها را پوشش می‌دهند. همچنین این لمینت‌ها مقاومت و طول عمر بالایی دارند که استفاده از آن‌ها را برای فرد بسیار مقرون‌به‌صرفه می‌کند. کلینیک دندانپزشکی نهال دنتال ارائه‌دهنده انواع خدمات بهداشتی و درمانی و همچنین زیبایی دهان و دندان است. کلینیک ما تمامی امور مربوط به لمینت‌های سرامیکی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن، با تضمین کیفیت مواد مصرفی با بهترین قیمت برای شما مشتریان عزیز انجام می‌دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد لمینت دندان کرج می‌توانید به صفحه اصلی سایت ما مراجعه کنید یا با ما تماس بگیرید.