با پیشرفت علم دندانپزشکی و همچنین تمایل روزافزون مردم برای افزایش زیبایی چهره خود، عمل‌های جراحی هزینه‌بر دندان جای خود را به روش کم‌هزینه و بدون درد استفاده از لمینت‌های متحرک داده‌اند. لمینت متحرک روشی سریع و ساده برای از بین بردن عوارض ظاهری دندان‌ها است که به دلیل ارزان بودن و عدم نیاز به جراحی، محبوبیت زیادی دارد. البته این نوع لمینت بر خلاف سایر لمینت‌ها، جنبه درمانی ندارد و صرفا نوعی پوشش است که ظاهر دندان‌ها را سفید و زیبا نشان می‌دهد. در این مطلب از نهال دنتال، با لمینت متحرک و کاربرد آن آشنا می‌شویم.

لمینت متحرک چیست ?

لمینت متحرک، نوعی روکش موقتی دندان است که مانند کاور روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و ظاهر نامطلوب آن‌ها را می‌پوشاند. این محصول، پلاک یا روکشی متحرک از جنس رزین دندانپزشکی یا کامپوزیت است که با قرارگیری روی دندان‌ها به طور موقت، نواقص ظاهری دندان‌ها، مانند ترک‌خوردگی، بدرنگی، بدفرمی، شکستگی و پوسیدگی را می‌پوشاند و باعث زیبایی دندان‌های فرد می‌شود. استفاده از لمینت متحرک نیازی به جراحی و تحمل درد و خونریزی ندارد. همچنین باید گفت که این روش موقتی است و کاربرد درمانی ندارد.

روش استفاده از لمینت متحرک

استفاده از لمینت متحرک بسیار ساده و راحت است و افراد در هر زمان می توانند آن را روی دندان‌های خود نصب کنند. برای نصب روی دندان، فرد باید در ابتدا سه کار ساده را انجام دهد تا لمینت متحرک قابل استفاده شود. این کارها عبارتند از:
• قرار دادن به مدت ۲ دقیقه در آب جوش برای نرم و شکل پذیر شدن آن
• خارج کردن لمینت متحرک از آب جوش و شستشوی آن با آب سرد برای خنک کردن آن
• قرار دادن لمینت متحرک روی سطح خارجی دندان و فشار دادن آن
البته اگر شما به دنبال لمینت سرامیکی دندان هستید و میخواهید برای یک عمر دندان های سفید و زیبایی داشته باشید ، بهتر است از این روش استفاده نکنید . . پس از قرار دادن لمینت متحرک روی سطح خارجی دندان‌ها و فشار دادن آن،‌ این لمینت روی دندان‌ها محکم می‌شود و تا زمان جداسازی آن، از جای خود تکان نمی‌خورد. البته برای دقت بیشتر و ثبت دقیق شکل و اندازه دندان‌ها، قالب‌گیری لمینت متحرک را در مطب دندانپزشک نیز می‌توان انجام داد.

مراقبت‌های لازم لمینت متحر‌ک

با رعایت نکاتی می‌توان به‌خوبی از لمینت‌های متحرک مراقبت کرد تا به‌مدت طولانی قابل استفاده باشند. خوردن و نوشیدن با این لمینت‌ها امکان‌پذیر است؛ اما از خوردن غذاهای سفت و چسبناک و همچنین نوشیدنی‌های رنگی یا دارای رنگدانه، هنگامی که لمینت روی دندا‌ن‌ها قرار دارد، باید خودداری کرد. با خوردن غذاهای سفت و چسبناک، ممکن است پلاک لمینت‌ها بشکنند. نوشیدنی‌های رنگی و حتی چای و قهوه نیز باعث تغییر رنگ لمینت‌ها می‌شوند.

شستشو و تمیز کردن لمینت‌های متحر‌ک

بعد از خوردن هر وعده غذایی، برای تمیز کردن لمینت‌های متحرک، آن را به‌آرامی از دهان خارج کرده و آب‌کشی کنید. برای پاکسازی، می‌توان از فرچه‌های مخصوص به‌همراه صابون‌ مایع رقیق استفاده کرد. هیچ گاه برای تمیز کردن از خمیر دندان استفاده نکنید؛ زیرا خمیر دندان حاوی موادی است که باعث ایجاد خراش و ساییدگی روی سطح پلاک می شوند. هنگام استفاده از پلاک، باید آن را در کیت مخصوصش قرار بدهید.

مزایای استفاده از لمینت متحرک

لمینت متحرک مزایای منحصربه‌فردی دارد که آن را از همه نظر نسبت به انجام عمل‌های جراحی زیبایی دندان‌ها که بسیار هزینه‌بر و همچنین دردناک و دارای عوارض و مراقبت‌های خاص هستند، بهتر جلوه می‌دهند. این مزایا عبارتند از:
• مناسب‌ترین روش برای رسیدن به دندان‌هایی زیبا در کوتاه‌ترین زمان ممکن
• استفاده بسیار آسان و بدون نیاز به مراجعه به پزشک
• رفع تمام نواقص ظاهری دندان‌ها
• عدم نیاز به تراشیدن دندان‌ها،‌ تزریق،‌ بی‌حسی، درد و خونریزی و عوارض پس از جراحی دندان‌ها
• داشتن صرفه اقتصادی
• جلوگیری از آسیب بیشتر به دندان‌های آسیب‌دیده

لمینت متحرک برای چه افرادی مناسب نیست

با وجود مزایای منحصربه‌فرد این لمینت‌ها، استفاده از آن‌ها به برخی افراد توصیه نمی‌شود. افرادی که مشکلات زیر را دارند، بهتر است اصلا از لمینت‌های متحرک استفاده نکنند؛ زیرا استفاده از آن فقط باعث افزایش مشکلات دندانی و دهانی آن‌ها خواهد شد. افرادی که نباید از لمینت‌های متحرک استفاده کنند عبارتند از:
• افراد مبتلا به بیماری‌های شدید لثه
• افرادی که تعداد زیاد یا تمامی دندان‌های خود را از دست داده‌اند
• کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند
• افرادی دارای فک پایینی بیش از اندازه جلو
• افرادی با ساختار دندان‌های طبیعی ناکافی
• کسانی که قسمت انتهایی دندان‌هایشان پهن است

خدمات حرفه‌ای زیبایی دهان و دندان در کلینیک دندانپزشکی نهال دنتال

در این مطلب خواندیم که لمینت متحرک چیست و چه مزایایی دارد. همچنین روش استفاده و مراقبت از آن را نیز آموختیم. این روش برای افرادی که توانایی مالی کافی و یا تحمل درد و عوارض ناشی از عمل‌های زیبایی دندان را ندارند، بهترین گزینه برای زیباسازی دندان‌ها است.
کلینیک دندانپزشکی نهال دنتال با 14 سال سابقه در زمینه خدمات دهان و دندان به عنوان یکی از مجهزترین مطب‌های دندانپزشکی در کرج شناخته می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات کلینیک ما و دریافت نوبت ویزیت به صفحه اصلی سایت نهال دنتال مراجعه کنید.