ونیر کامپوزیت دندان

خانه » Portfolio » ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان کرج در واقع همان موادی است که برای پر کردن دندان‌ها استفاده می‌شود. مواد کامپوزیت به صورت خمیری بوده و همرنگ دندان‌هاست که یک لایه نازک از آن بر روی سطح دندان قرار می‌گیرد و فرم داده می‌شود. هر لایه از کامپوزیت دندان با استفاده از نور روی دندان محکم می شود. تطابق رنگ ، خطوط و ضخامت کامپوزیت دندان از مهمترین چالش های این نوع پوشش دندان می باشد.

کاربردهای ونیر کامپوزیت دندان

مراحل کامپوزیت زیبایی دندان ، فقط در یک جلسه دندانپزشکی توسط متخصص کامپوزیت دندان قابل انجام است. ابتدا در صورت نیاز هرگونه کار زیبایی و درمانی دندان باید انجام شود مانند لیفت لثه سپس رنگ کامپوزیت دندان کرج انتخاب می شود ایزوله کردن، اسید زدن، شستن و خشک کردن دندان‌ها.
با استفاده از انواع مختلف کامپوزیت، دندانپزشک شروع به انجام کامپوزیت ونیر می‌کند.
پالیش کردن و تکمیل ونیر کامپوزیتی.
شستشوی فیزیولوژیک لثه پس از درمان که این دو مرحله آخر نیاز به تکرارهای دوره ای دارد.

چه کسانی از ونیر کامپوزیت استفاده می کنند

• دندانهای رنگی که از طریق روش های معمول کلینیکی نمی توانند سفید شوند.
• پوسیدگی دندان (حتی به مقدار کم)
• دندانهایی که بین آنها فاصله دارد.
• دندان هایی که دچار شکستگی های کم هستند.

ویدیوها

1 ویدئوها

مزایای ونیر کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌ها می‌توانند رنگ و فرم و چرخش دندان‌ها را اصلاح کنند یا فاصله بین دندان‌ها را ببندند. در این روش در یک جلسه کامپوزیت دندان روی سطح دندان چسبانده می‌شوند. یکی دیگر از مزایای کامپوزیت دندان این است که هزینه کمتری نسبت به لمینیت‌های سرامیکی دارند. علاوه بر این در صورتیکه دچار پریدگی یا شکستگی شوند ، راحتر از سرامیک قابل ترمیم هستند. ونیر کامپوزیت دندان کرج (لمینت کامپوزیتی) در یک جلسه قابل انجام است و معمولا نیاز به تزریق داروی بی‌حسی ندارد مگر اینکه پوسیدگی وجود داشته باشد یا دندان‌ها به علت سایش حساس شده باشند. اما كامپوزيت‌ها بنا به عادات تغذيه‌ای مثل مصرف چای، قهوه، غذاهای رنگی و رب‌دار و تناوب مسواک زدن بيمار در دوره‌های زمانی مختلف نياز به پاليش دارند و میزان زرد شدن کامپوزیت بیشتر از انواع لمینت سرامیکی است. در درمان‌هایی که محدود به یک یا چند دندان است، کامپوزیت، درمان انتخابی مناسب برای بیمار است. در صورتی که تعداد بیشتری از دندان‌ها نیاز به اصلاح لبخند داشته باشند، بهتر است از درمان‌های کامل‌تری مثل لمینت سرامیکی دندان استفاده کرد.

مراقبت های بعد از ونیر کامپوزیت دندان

شکستن پسته، تخمه، بادام و انواع خوراکی‌های سخت یا جویدن یخ، ته دیگ و… با دندان‌های طبیعی بسیار آسیب‌زاست. این آسیب در مورد دندان کامپوزیت شده بسیار جدی‌تر است و در صورت عدم مراقبت احتمال شکستگی یا لب‌پریدگی در آنها بسیار بیشتر می‌شود.عاداتی مثل نگه‌داشتن سوزن، گیره مو یا هر جسم خارجی دیگر با دندان باعث آسیب به کامپوزیت‌ها می‌شود. در واقع آن چیزی که طول عمرکامپوزیت دندان را تضمین می‌کند نحوه نگهداری آن است. مسواک و نخ دندان و سایر مراقبت‌های بهداشتی که به صلاحدید پزشک به شما توصیه می‌شود لازم است کاملا دقیق و منظم انجام شود تا از رخ دادن پوسیدگی‌های بعدی جلوگیری شود.